Ja tak, jeg vil gerne høre mere om...
IPU tilbyder højt kvalificeret proces- og produktudvikling, rådgivning og samarbejde med specialister inden for ingeniørmæssige og kommuni-kationsteknologiske fagområder med innovation som vores speciale

Cykellygter skal sælge ingeniørfaget

10.000 gymnasieelever får i morgen foræret et sæt magnetdrevne cykellygter, der er udviklet af danske ingeniører. Det er første skridt i en omfattende kampagne, som Dansk Industri, IDA samt Undervisnings- og Videnskabsministerierne skyder i gang for at brande ingeniørfaget.

/upload/produktudvikling/artikler/cykel_skal_saelge.jpgDa Troels Pedersen startede i 3. G, vidste han ikke, at han ville læse til ingeniør. Men trods en kun jævnt god studentereksamen søgte han ind på ingeniørstudiet hos Danmarks Tekniske Universitet Få år efter, at han var færdiguddannet, havde han opfundet - og fået patent på - en batterifri cykellygte, der også lyser om dagen, og som kan eftermonteres på enhver cykel.
Cykellygterne bliver uddelt til alle elever i almene gymnasier og HTX, der har matematik på A-niveau og dermed har et af de vigtigste adgangstegn til at starte på en ingeniøruddannelse hjemme. Henvisning til pjecen og kampagnesiden


Artikel findes på Ing.dk

 

IPU - IPU Produktudvikling - Artikler - Cykellygter skal sælge ingeniørfaget
Informationsmateriale
Få informationsmateriale om IPU Produktudvikling tilsendt. Kontakt via eller tlf. 45 93 25 22
© IPU 2006-2010
IPU ProduktudviklingTlf. (+45) 45 93 25 22Email